אם תשאלו זוגות שבחרו להביא ילד לעולם באמצעות תהליך פונדקאות על כל הכרוך בכך כולל חוק הפונדקאות, סביר להניח שתשמעו סיפור דומה מכולם. זה מתחיל מהפסקה של שימוש באמצעי מניעה וניסיונות להיכנס להיריון במשך מספר חודשים, לאחר מכן מגיע שלב הדאגות. עם הזמן הדאגות הופכות למעין לחץ וחוסר וודאות, הגורמים לזוג לגשת למספר בדיקות בתחום הפוריות. בנקודה הזאת ישנם זוגות שכבר ממש נכנסים לדיכאון וחרדה, כתוצאה מרכבת ההרים הרגשית שהם נמצאים בה.

זה לא פשוט לראות את כולם מסביב נהנים מהיריון תקין ונמצאים כבר אחרי שלב הלידה, בזמן שאתם נמצאים בשלב ההתייעצות עם מומחה פוריות. חשוב לציין שתסמיני דיכאון הם דבר טבעי ושכיח כאשר נמצאים בתהליך של טיפולי פוריות. עקב חוסר היכולת להרות, טבעי שזוג יחוש עצב. הרצון להביא ילד לעולם הוא הדבר הטבעי ביותר, וכאשר לא מצליחים לעשות זאת באופן טבעי זה בהחלט עשוי לערער את בני הזוג.

איך תתמודדו עם הסערה הרגשית?

ישנם הבדלים בתגובה של גברים ונשים לבעיות פוריות. מדובר כאן בתופעה שתשפיע משמעותית על מגוון תחומי החיים, החל מחיי המין ויחסיהם של בני הזוג ועד למערכת היחסים של בני הזוג עם המשפחה וחבריהם הקרובים. מדובר כאן במצב מערער שיכול לפגוע אפילו בנושא של אמונה דתית, אבל ישנן דרכים להתמודד לא רק עם נושא העקרות, אלא גם עם הדיכאון שמלווה אותו.

לצד טיפולי פוריות, חשוב לזכור את חוק הפונדקאות שמאפשר לזוגות העומדים במספר קריטריונים להיעזר באם פונדקאית על מנת להביא ילד לעולם. במידה ואתם נמצאים בתהליך של טיפולי פוריות ואתם חשים שאתם חווים דיכאון, זהו מצב שצריך לטפל בו ולא להזניח אותו, על מנת שלא יחמיר ויתדרדר. ללא טיפול בנושא, עשויות להתעורר בעיות אכילה או שינה, עצבנות ונטייה לבכי. לצד הטיפולים וחוק הפונדקאות, חשוב להבין שהעצב גם פוגם באיכות החיים ועשוי להפחית את סיכויי הזוג להרות, גם במקרה של הפריה חוץ גופית.

עקרות דיכאון

טיפולים בדיכאון

עבור מקרים שגרתיים של דיכאון, לרוב הטיפול הנפוץ ביותר הוא תרופות נוגדות דיכאון. עבור מקרים של בעיות פוריות, רופאי פוריות ופסיכולוגים סבורים שעל אישה בטיפול פוריות להימנע מנטילת תרופות כאלה, העשויות להציב את ההיריון בסיכון גבוה. הרופאים מסיקים שנשים המנסות להרות, שסובלות במקביל מתסמיני דיכאון ופונות לקבל עזרה וטיפול, צריכות לפנות לערוצים אחרים לא תרופתיים.

מומלץ לאנשים הסובלים מהתופעה לפנות לטיפולים פסיכותרפיים, עם דגש מיוחד על טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול מסייע בלמידת דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ולא אוטומטיים, על מנת לא לחשוב מחשבות שליליות כתוצאה מחוסר היכולת להיכנס להיריון.