הקריטריונים השונים לאם פונדקאית, כוללים למשל את היותה בגילאי 22-37 וכן שערה לפחות לידה אחת תקינה ולא יותר מ-3 לידות. אחד הנושאים שפחות ברורים בעיני החוק וההלכה הוא מצבה המשפחתי של הפונדקאית. האם גם אישה נשואה יכולה לשמש כאם פונדקאית? במאמר הבא, ננסה לעשות קצת סדר בבלגן ולבדוק את הנושא הן מבחינה חוקית והן מבחינה הלכתית.

להיות אם פונדקאית בישראל

אם פונדקאית נשואה – מה אומרת ההלכה

מבחינת ההלכה מדובר בנושא מורכב. החשש העיקרי של הרבנים השונים בנושא, הוא עצם הלידה של ילד נוסף מחוץ לנישואים או במילים אחרות – ממזר, עם כל המשתמע מכך מבחינה הלכתית. כיום, הראייה ההלכתית בנושא מתחילה להשתנות אצל כמה מהרבנים המובילים ביותר בדורם, ופונדקאית נשואה נתפסת כיום בהלכה כאישה שלמעשה עוזרת לזוג ההורים המיועדים לממש את מצוות פרו ורבו – אחת המצוות החשובות ביותר בהלכה.

אם פונדקאית נשואה – מה אומר החוק

הסיבה שבגינה החלטנו לפתוח את המאמר עם פסיקות ההלכה, היא בגלל העובדה שבחוק הפונדקאות שנחקק לפני קצת יותר מעשרים שנה, ניכרות ההשפעות ההלכתיות שהיו בעבר, אשר אוסרות על אישה נשואה לשמש כאם פונדקאית עבור זוג הורים מיועדים. גם החוק הישראלי לא התיר בזמנו לאישה נשואה לשמש כאם פונדקאית בישראל. אבל, כפי שהחלו להתבצע שינויים בפסיקות הרבנים ביחסה של ההלכה לנושא, כך גם החוק הישראלי מתחיל להשתנות ולהתגמש, בעיקר בגלל הקושי הרב למצוא אישה רווקה, שעומדת בכל הקריטריונים השונים לפונדקאות שציינו כאן למעלה.

ישנם גם יתרונות באם פונדקאית נשואה

ישנם כמה יתרונות בולטים כאשר בוחרים להשתמש באם פונדקאית נשואה, גם להורים וגם לאם הפונדקאית. לדוגמה, העובדה שסביר להניח שהאם הפונדקאית מקבלת תמיכה נוספת בביתה וישנו אדם נוסף באזור שיכול להיות אתה, לטפל בה ולדאוג לאינטרסים שלה. מבחינת ההורים, אותו היתרון משפיע גם עליהם, בידיעה שהאם הפונדקאית אינה לבדה ויש מי שיכול לספק לה מענה במקרי חירום או באמצע הלילה, למשל.

 

חושבת שאת מתאימה להיות אם פונדקאית? צרי קשר עם “חיים חדשים” עוד היום לקבלת פרטים נוספים.