חוק הפונדקאות בישראל נועד לאפשר לזוגות שאינם יכולים להביא ילד לעולם, להיכנס לתהליך פונדקאות. זוג שאינו מסוגל להיכנס להריון בשל בעיה רפואית, יוכל ליהנות מחוויית ההורות באמצעות פונדקאית (“אם נושאת”). האם הפונדקאית מתעברת באמצעות השתלה של ביצית מופרית בזרעו של האב המיועד, לאחר מכן היא נושאת את ההיריון עבור זוג ההורים המיועד עד ללידה, שלאחריה התינוק נמסר אל ההורים המיועדים.

פונדקאות בחו”ל

במקרים של אימהות חד הוריות וזוגות חד מיניים, התהליך לא מתאפשר מכיוון שהחוק מוגבל לזוגות הטרוסקסואליים בלבד בישראל. זה מותיר את האוכלוסייה שאינה נכללת בחוק עם האפשרות של פונדקאות בחו”ל. כמובן שהתהליך הזה מביא עמו שאלות רבות, כמו המעמד המשפטי של פונדקאות בחו”ל, מהן הדרישות, באילו מדינות ניתן וכדאי לבצע זאת ומה יהיה טיב הקשר של ההורים המיועדים עם הפונדקאית.

פונדקאות בחו”ל מהווה חלופה אפשרית עבור אלו המעוניינים לקצר את זמני ההמתנה באופן משמעותי, כיוון שבישראל תהליך האישור יכול להימשך שנה וחצי ומעלה, עוד לפני שבכלל התחיל תהליך הפונדקאות עצמו. בנוסף, אין צורך באישורים מקדימים לביצוע תהליך הפונדקאות בחו”ל. בסופו של דבר גם נושא העלויות ככל הנראה נוטה לטובת חו”ל, מה שנושא משקל מכריע עבור חלק נכבד מההורים שמקבלים החלטה שכזו.

פונדקאות

מדינות פוטנציאליות עבור תהליך הפונדקאות

עבור זוגות והורים מיועדים מישראל, ישנן ארבע מדינות עיקריות שבהן ניתן לעבור את תהליך הפונדקאות: ארה”ב, אוקראינה, גיאורגיה ומקסיקו. בעבר התאפשר לבצע את התהליך גם במדינות כמו תאילנד, נפאל והודו, אבל לאחרונה נסגרה האפשרות הזו. מדינת ישראל מכירה בילדים שנולדו בהליך פונדקאות בחו”ל ומוכנה לקלוט אותם, בתנאי שהליך הפונדקאות מוסדר חוקית במדינה שבה הוא מבוצע.

לא כל המדינות מאפשרות לבצע את ההליך על פי חוק, במקרים של זוגות חד מיניים או יחידניים. היעדים הפופולריים ביותר בקרב ישראלים הם גאורגיה ואוקראינה. מה שהופך את המדינות למועדפות זו הקרבה הגאוגרפית היחסית לישראל לעומת האופציות האחרות, לצד העובדה שהתהליך זול יותר בשתי המדינות האלה ביחס לישראל ושאר המדינות שצוינו. בגאורגיה ובאוקראינה קיים מאגר גדול של נשים פונדקאיות זמינות ושל תורמות ביציות, במידה וזה נדרש עבור תהליך הפונדקאות.

קנדה מהווה גם כן אופציה אפשרית לעבור בה את תהליך הפונדקאות, אך החוק שם לא מוסדר לחלוטין ולאם הפונדקאית אסור לגבות כסף עבור השירות. מאגר הפונדקאיות בקנדה לא גדול במיוחד וההליך עשוי להתבצע לעיתים באופן שלא יהיה חוקי לחלוטין, מה שמעמיד את הפונדקאות בסכנה.