לפני שנים, זוג חד מיני שרצה להקים משפחה היה נאלץ להתמודד עם לא מעט קשיים, לעיתים קשיים ששיבשו את החיים באופן דרמטי. החלום על ילד היה נשאר בגדר חלום ומי שזכה להגשים אותו היה בדרך כלל בעל ממון בלבד. היום המצב הוא שונה, יותר ויותר זוגות פונים לארגונים העוסקים בין היתר בהליכי פונדקאות לחד מיניים ומסייעים להם להגשים את החלום.

השינוי במבנה המשפחתי הקלאסי יצר פתיחות רבה יותר

היום זוגות חד מיניים חיים בתוך הקהילה ומנהלים חיים נורמליים לגמרי. המונח של יציאה מהארון וחשיפה הוא כבר שולי יותר ורבים מנהלים אורח חיים זוגי סטנדרטי לחלוטין. אורח החיים הזה כולל את החלום על ילד משלהם. חלום טבעי, מוצדק וברור לחלוטין.

השינוי הזה במבנה המשפחתי הקלאסי שכולל אמא, אבא וילד וההבנה שהיום יש כל מיני משפחות, ביניהן גם משפחות חד מיניות, הוביל לפתיחות רבה יותר בנושא. פונדקאות לחד מיניים היא נושא ברור ומוכר יותר ואנחנו רואים בכל מקום זוגות שמגדלים בשמחה ילדים שנולדו באמצעות אם פונדקאית.

מה בעבר ומה קורה היום

בעבר הפנייה של זוגות חד מיניים להליך פונדקאות הייתה תהליך דרמטי מאד ונדיר. במקומות רבים ברחבי העולם לא אישרו לזוגות חד מיניים לפנות להליך זה ובמדינות רבות נאלצו זוגות אלו לוותר על החלום לילד משלהם.

היום המצב שונה. ארגונים שהוקמו בשנים האחרונות בכל מדינה מסייעים לזוגות חד מיניים לפנות ולהתחיל הליך פונדקאות. בחלק מהמקרים מדובר באם פונדקאית שמגיעה מאותה המדינה ובמקרים אחרים יש לפנות לאימהות פונדקאיות מעבר לים, בהתאם לחוקים באותה מדינה. ומה בנוגע לפונדקאות בישראל?

בישראל כיום פונדקאות לחד מיניים עדיין איננה מוסדרת ולכן רק זוגות הטרוסקסואליים יכולים לפנות לתהליך זה באמצעות אם פונדקאית ישראלית. זוגות חד מיניים יכולים לעבור הליך פונדקאות בחו"ל.

זהו הליך מסובך יותר מבחינה בירוקרטית ולכן הוא מומלץ אך ורק למי שאין באפשרותו לקיים הליך זה בישראל.

הפנייה להליך פונדקאות בחו"ל

מכיוון שכיום הליך פונדקאות לחד מיניים מתקיים אך ורק מעבר לים, חשוב לפנות לגורמים מלווים שיכולים לתווך בין הגורמים בחו"ל ובישראל וללוות את הזוג במהלך התהליך. היום ישנם ארגונים שונים שמתמחים בחיבור הזה ופונים בעיקר לחד מיניים שרוצים להגשים את חלום הילדים.

בכל מקרה שהוא, חשוב להבין שמדובר בתהליך קשה גם מבחינה נפשית ורגשית ולכן מומלץ מאד להיעזר באנשי מקצוע לתמיכה ולחבר גם את המשפחה המורחבת והתומכת לתהליך.

לצד ההליך הברור של חיפוש אחר אם פונדקאית, קבלת תרומת ביצית, הפרייה ושליחת העוברים לחו"ל, ישנו תהליך לא פשוט מבחינה בירוקרטית של אישור הבאת התינוקות לישראל לאחר הלידה ומתן אזרחות לתינוקות אלו. גם בתהליך זה כדאי להיעזר בגורמים מוסמכים שמכירים את הבירוקרטיה הישראלית ויכולים לסייע לבני הזוג לעבור את ההליך הזה בשלום ולחזור הביתה עם ילד משלהם.