אם פונדקאית חופשת לידה

כל אישה עובדת זכאית לחופשת לידה לפי החוק הישראלי, כדי שתוכל לנוח מלידתה, להחלים ולטפל בתינוקה באופן צמוד ובלעדי בתחילת חייו. עם זאת, המצב המתואר לעיל אינו ברור כל כך במקרה של אם פונדקאית, שבסופו של דבר מוסרת את התינוק שברחמה מיד לאחר הלידה. נשאלת השאלה, אם כן, האם חופשת לידה מגיעה גם לאימהות הפונדקאיות בישראל? להלן כל המידע בנושא זה.

 

מהי אם פונדקאית?

אם פונדקאית, הקרויה גם אם נושאת, הינה אישה הנושאת ברחמה עובר או עוברים לזוג הורים הקרויים “הורים מיועדים”. משרד הבריאות קובע את הקריטריונים לגבי מי רשאית להיות פונדקאית, ובין היתר, הקריטריונים הם תושבת ישראל, בגירה בגיל 22-38, לאחר לידה אחת לפחות ולא יותר משלוש לידות, שאינה קרובה משפחה של אחד מבני הזוג, בריאה בגופה ונפשה על סמך הערכת מומחים ועוד. ההתקשרות בין האם הפונדקאית להורים המיועדים מבוססת על חוזה משפטי המגדיר את היחסים ביניהם לאורך הליך הפונדקאות, ואחר שמשרד הבריאות מאשר את הצדדים להליך פונדקאות הם חותמים על החוזה ורשאים להתחיל את הליך הפונדקאות.

 

ומהן זכויותיה מבחינת חופשת הלידה?

כאמור, חופשת לידה מגיעה לכל אישה שילדה, לרבות המקרה הפרטי של אם פונדקאית. בהענקת הזכויות החוק מפריד בין אימהות שעבדו יותר מ-12 חודשים במקום עבודתן (הזכאיות ל-26 שבועות חופשה) לכאלו שעבדו פחות מכך (הזכאיות ל-14 שבועות חופשה). בכל מקרה אישה שעבדה לפני הלידה כאמור לעיל, זכאית לתשלומים מהביטוח הלאומי עבור 14 שבועות בלבד, אך היא רשאית להאריך את תקופת חופשת הלידה שלה (ללא תשלום מהביטוח הלאומי) עד ל-26 שבועות. חופשת הלידה תתארך כאשר מדובר בלידה רב עוברית – בין אם מדובר באם פונדקאית ובין אם לאו.

 

חשוב לציין כי לעומת אישה היולדת את ילדה שלה, ישנם כמה מקרים המאפשרים את קיצור חופשת הלידה, אך לא לפחות מ-3 שבועות בכל מקרה. מקרים ספציפיים אלו כוללים את הסכמת העובדת בצמוד לאישור רפואי מתאים, לאחר מסירת התינוק לאימוץ, במקרה של לידת עובר מת וגם במקרה של אם פונדקאית.

 

חופשת לידה לאם פונדקאית – תהליך המימוש

מימוש חופשת הלידה עבור אם פונדקאית מתבצע ישירות אל מול המעסיק. יש לצרף לבקשה את כל המסמכים הנדרשים לרבות ת.ז., אישור לידה ומכתב שחרור מבית החולים. המעסיק אינו רשאי לסרב להוצאת עובדת שהיא אם פונדקאית לחופשת לידה כמו גם שהוא אינו יכול לכפות את קיצורה ללא הסכמת היולדת. אם המעסיק עובר על הוראה זו, על האם לפנות לערכאות השונות בתביעה כנגד מעסיק זה (בית הדין לענייני עבודה בדרך כלל).אם פונדקאית חופשת לידה

 

זהו המקום לציין כי שי לחג, דמי הבראה ואי פגיעה בוותק העובדת הינם חלק בלתי נפרד מחופשת הלידה של האם הפונדקאית, כאישה יולדת לכל עניין ודבר.

 

חיים חדשים” הוקמה במטרה להפוך את תהליך הפונדקאות לקל, שיתופי, פורה ומכוון יותר עבור כל הצדדים המעורבים. באתרנו תמצאו מידע מקיף המיועד הן להורים העתידיים והן לאם הפונדקאית, כמו גם עזרה במציאת ה-“זיווג” המתאים ביותר בין שני אלו. ניצול זכויות חופשת לידה הוא רק קצה הקרחון במצבור המידע שאותו תוכלו לקבל דרכנו, העיקר שתצאו לדרך כמשפחה שלמה, שמחה ומאושרת. לפרטים נוספים צרו קשר עם סיגל 054-4848477 או תמר 052-8885870 או השאירו הודעה באתר.