בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בתא המשפחתי, אך לא רק זאת – חל גם שינוי באופן הקמת התא המשפחתי, זאת בשל שינויים חברתיים, טכנולוגיים ועוד. אחד מהשינויים הללו, היא האפשרות ליצור הורות משותפת, כאשר זו נוצרת מרצון של שני אנשים להביא ילד לעולם ולא בדרך המסורתית של חתונה. כלומר, ההורות המשותפת לא נוצרת מתוך זוגיות אלא היכרות מסג אחר, כמו חברות או ידידות ורצון משותף להביא ילד לעולם.

פונדקאות בישראל

הסיבות המרכזיות להיווצרות הורות משותפת

אז מאיפה נולד רעיון ההורות המשותפת? ובכן, נושא זה תלוי במספר גורמים שחוו שינוי במהלך השנים. קודם כל, חיזוק מעמד האישה, שמאפשר לה כיום לפרנס את עצמה, לפעול בחופשיות במרחב הציבורי וכן להביא ילד לעולם לבדה. שנית, הכרה בזוגות חד מיניים – מה שהיה אסור על פי חוק בישראל עד לשנות ה-70, כיום מותר, תוך שבשנים האחרונות מעמד זוגות חד מיניים הולך ומתחזק. שינוי נוסף, הוא התפתחות הרפואה, המאפשרת הפריה חוץ גופית והליך פונדקאות.

מה זה הורות משותפת?

הורות משותפת היא הורות מתוך הסכם ולא מתוך נישואים, כלומר, שני צדדים שמחליטים להביא ילד לעולם ביחד. בדומה לשינוי שחל במבנה המשפחה הגרעינית, כך גם בהורות משותפת ניתן למצוא סוגים שונים של משפחות. בשורה התחתונה, מדובר בשני אנשים, העורכים ביניהם חוזה לקבלת החלטות בנוגע לילד, בחוזה ששניהם מסכימים לגביו. בהסכם מחליטים על אופן הבאת הילד לעולם, הסדרי הראייה, הליכי קבלת החלטות ועוד.

מהן האפשרויות להבאת הילד לעולם?

עם התפתחות הרפואה ישנן מספר אפשרויות העומדות בפני אלו המבקשים לקיים הורות משותפת. הם יכולים לקיים יחסי מין בהסכמה הדדית לצורך כניסה להריון, הם יכולים לעבור הזרעה והם יכולים גם לעבור הפרייה חוץ גופית, במקרים בהם הם נתקלים בקושי להיכנס להריון. באופן עקרוני, ההורים המשותפים יכולים גם לבחור בהליך פונדקאות, אך רק במדינות המתירות זאת – ישנן הגבלות רבות על הליך הפונדקאות בישראל וכיום, רק זוג של גבר ואישה הנשואים על פי החוק יכולים לבחור בהליך זה. לזוגות חד מיניים או לזוגות שאינם נשואים, ישנה האפשרות לעבור את ההליך במדינות כמו ארה”ב.

מה נכלל בחוזה הורות משותפת

בחוזה הורות משותפת חשוב לכלול נושאים רבים, הן מהותיים והן כאלו שבשלבים מוקדמים יראו כשוליים, אך עלולים להוביל למחלוקת בהמשך. בין הנושאים יפורטו הזכויות והחובות באשר ל: שם הילד, אילו בדיקות יבוצעו במהלך ההיריון, מי יישא בעלויות לבדיקות אלה, נושא המגורים, מזונות, הסדרי ראייה, מקרים של מחלה והחלטות רפואיות ועוד. בכל מקרה, אל תכתבו ותחתמו על חוזה מכל סוג ללא ייעוץ משפטי.