הבאת ילד לעולם היא תמיד תהליך עמוס מבחינה רגשית, אם בחוויות מרגשות משמחות ואם בכאלה מעציבות ואף כואבות. בהליך הפונדקאות יש היבטים רגשיים אף מורכבים יותר, שכן מדובר בהליך מורכב יותר המוביל להריון של האישה, ולבסוף ללידה. הליך הפונדקאות מורכב יותר מכמה סיבות ולכן מוביל להיבטים רגשיים כאלה ואחרים. הבה נבחן כמה ממוקדי המורכבות של תהליך זה ונבין מהם ההיבטים הרגשיים שעולים במהלכו.

אי הצלחה בכניסה להריון של הזוג

כשזוג מעוניין להביא ילדים לעולם ואינו מצליח – קשה מאוד שלא לראות את זה כסוג של כישלון. עם כל הצער שבדבר, רבים רואים בכך כישלון אישי וישנם מקרים רבים בהם הבעל או האישה נכנסים לדיכאון עמוק ואף לתחושות של בושה, בתגובה לחוסר יכולתם להרות. חשוב להבין שאי הצלחה להיכנס להריון יכולה להיגרם ממגוון אלמנטים שונים. בנוסף, כאשר זוג לא מצליח להרות ומתחיל בטיפולים כאלה ואחרים – במידה וגם אלה לא צולחים – תחושת הכישלון גוברת, מה שעלול אף להגיע למצב בו בני הזוג מתוסכלים אחד על השני וזה לפעמים מוביל לריבים ואפילו לפרידות.

איבוד האינטימיות של הליך הבאת הילד לעולם

במידה ובוחרים בני הזוג להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאות, עליהם לקבל את העובדה שמעתה יהיה אדם נוסף שיהיה שותף להליך האינטימי הזה. ברור ומובן שיש קושי לקבל את העובדה הזו, שכן עד היום הייתם רק אתם והרצון להבאת ילד היה רק שלכם. מה עוד, שעכשיו אתם גם נאלצים להיות תלויים באותו אדם (הפונדקאית) בכדי להביא ילד לעולם. חשוב לזכור שהפנמה של עובדה זו, בתיאום עם היכרות מעמיקה של הפונדקאית לפני הכניסה להליך עצמו, חשובים מאוד להליך כולו – ככל שתשכילו להכיר וליצור תקשורת טובה, כך תוכלו לעבוד יחד בתוך ההליך ולהתגבר על מחלוקות, שעלולות לעלות במהלך ההליך.

הפונדקאית מביאה לעולם ילד שאינו שלה

האם הפונדקאית היא נושאת העובר ברחמה, כאשר היא אינה האם הביולוגית, למרות שאנשים רבים נוטים להתבלבל ולחשוב שהיא אמו הביולוגית של העובר. הליך הפונדקאות מאפשר שאחד או שני בני הזוג יהיו ההורים הביולוגיים של הילד. יוצא מכך שבעצם האם הפונדקאית נושאת ברחמה ומביאה לעולם ילד שאינו שלה ובסופו של הליך (בדרך כלל מיד לאחר הלידה), עליה אף להיפרד מהתינוק. לכן, חשוב מאוד לוודא את היכולת הרגשית של המועמדת להליך הפונדקאות, דבר המתבצע באמצעות ועדה, פסיכולוגים והערכות שונות שחלקן, אגב, מתבצעות גם להורים המיועדים.

להבין את הרגש ולעבור את ההליך דרכו

הרשו לעצמכם להרגיש, להתרגש ולחוות את הליך הבאת הילד לעולם. חשוב להיעזר בליווי פסיכולוגי מקצועי לאורך התהליך כולו, גם להורים המיועדים וגם לאם הפונדקאית. כל השותפים להליך יחוו חששות, תהיות, ריגושים ופחדים במהלך התהליך – תנו לעצמכם את הכלים בכדי להתמודד עם תנודות רגשיות כאלה ואחרות – זה יקל עליכם המון.

היבטים רגשיים בהליך הפונדקאות