עבור הורים רבים הנמצאים בתהליך פונדקאות או שהשתמשו בעבר באם פונדקאית, שאלת מידת הקשר של הילד עם הפונדקאית היא שאלה מורכבת שיכולה להעלות חששות רבים – החל ממה יהיה סוג הקשר (קרוב, רחוק או מנותק לחלוטין), איך ישפיע הקשר עם הפונדקאית על מערכת היחסים בין בני הזוג ועל הקשר שלהם עם הילד/ה ולעיתים, אף עולים חששות לגבי התגובה שתתקבל מהסביבה, שלפעמים כלל לא מודעת לעובדה שנעשה שימוש באם פונדקאית. ולמרות שזה נדמה שעיקר הפחדים והחששות נמצאים דווקא בצד של ההורים בתהליך, חשוב להבין שגם לפונדקאיות, יש צד בנושא וטיב הקשר שייווצר לאחר הלידה יהיה תלוי לא רק בתחושות של ההורים בנושא, אלא גם תלוי במידת מה בתחושות שילוו את הפונדקאית.

להיות אם פונדקאית

למה חשוב להבין גם את הצד של הפונדקאית?

פונדקאות יכולה להיתפס כמעין “מתנה” שניתנת להורים מהאם הפונדקאית, אבל מדובר בתהליך הרבה יותר רגיש ומורכב לא רק עבור ההורים, אלא גם עבור הפונדקאית. ועבור אם פונדקאית בישראל, אלו בדיוק הסיבות שמחייבות בבדיקות פסיכולוגיות הרבה לפני שהיא מקבלת אישור וחותם שהיא יכולה לשמש כפונדקאית ואלו גם הסיבות שבגללן במהלך ההיריון עצמו, היא צריכה להמשיך ולקבל ליווי פסיכולוגי. ההבנה שישנם שני צדדים שצריכים להילקח בחשבון ולהתחשב בהם בהליך של הפונדקאות, היא חשובה כדי לשמור על כל הצדדים בריאים ושלווים בתהליך כל כך רגיש.

אילו רגישויות יכולות לעלות בתהליך?

נתחיל קודם מהשאלה שככל הנראה מטרידה לא רק את ההורים, אלא גם את הפונדקאיות – האם תוכל האם הפונדקאית לפגוש את הילד/ה לאחר הלידה? כמובן שמדובר בשאלה שיכולה באופן טבעי להעלות מתח רב בקרב ההורים והאם הפונדקאית על כל המשתמע מכך. ישנם הורים שמעדיפים שלא ייווצר קשר בין הצדדים ולכן מעדיפים למנוע מפגש בין התינוק/ת לפונדקאית וזו כמובן החלטה שהם יכולים לקבל בתור האפוטרופוסים של הילד/ה, אך ישנם הורים שמרגישים מחויבות שהילד/ה יכירו את האם הפונדקאית וישנם הורים שממש מתקשים להגיע להחלטה בנושא. אבל כמו שכבר אמרנו, מדובר בשני צדדים וכדאי להתחשב גם באימהות הפונדקאיות, שבדיוק כמו ההורים לעיתים מתקשות להחליט בנושא – ישנן אימהות שמעדיפות להימנע מקשר עם הילד/ה אפילו שההורים מסכימים ויש כאלו שמעוניינות לראות את התינוק/ת על מנת לוודא שהוא בריא ושהכול תקין ואז קיום הקשר תלוי בהחלטת ההורים.

בנוסף, ישנם לא מעט מקרים בהם ההורים רואים בכל התהליך כ”עסקה כלכלית” בלבד וניתקו כל קשר עם הפונדקאית, שזה בסדר בעיקרון, אבל חשוב לזכור גם להעריך את נתינתה של האם הפונדקאית ולא להתייחס אליה ככלי לנשיאת עובר בלבד, שכן הורים שאכן הביעו הכרה אמתית בתרומתה של הפונדקאית לתהליך העניקו לה בכך תחושת סיפוק משמעותית שבוודאי תישא עמה בכל חייה.

אז איך אפשר למנוע תחושות קשות ומורכבות יותר?

אז איך אפשר להתגבר על הפער בין ההורים לפונדקאית? שקיפות, היא מילת המפתח. ככל שתביעו את הנושאים שמטרידים אתכם ותעלו אותם (ורצוי בשלב מוקדם כמה שיותר), כך גם תצליחו להגיע להבנות משמעותיות ולפתח תקשורת טובה יותר בין הצדדים של תהליך הפונדקאות.