עבור זוגות רבים בישראל ובכל רחבי העולם פונדקאות היא הדרך היחידה להפוך להורים. לרוב מדובר בהבנה שמגיעה אחרי תהליך ארוך של טיפולי פוריות, ניסיונות כניסה להריון והרבה קשיים פיזיים ונפשיים שמלווים את התהליכים האלו.

תהליך הפונדקאות עצמו אינו תהליך קל יותר מכל טיפול. זהו תהליך מורכב, שמחייב התייחסות לכמה גורמים – להורים, לאם הפונדקאית, לתינוק ולממסד שמסביב. חוק הפונדקאות, או בשמו הרשמי חוק ההסכמים לנשיאת עוברים, נחקק בשנת 1996 ומעגן את התנאים, הזכויות וההתחייבויות מכל אחד מהצדדים.

בכל הקשור להליך פונדקאות משרד הבריאות הוא זה שלוקח על עצמו את האחריות לאכיפת החוק וסעיפיו ולביסוס התקנות בנושא זה. ההליך מבוקר בארץ בצורה מחמירה על ידי משרד הבריאות ולכן חשוב להיעזר בארגון או גוף מקצועי בעל ניסיון רב, מקצועי ואמין.

 הליך פונדקאות על פי החוק – בארץ או בחו"ל?

בכל הליך פונדקאות, משרד הבריאות פועל לאכוף חוקים מוגדרים המעוגנים כולם תחת החוק שנחקק כבר בשנות התשעים. על פי החוק, זוגות הטרוסקסואליים בגיל הפריון יכולים לעבור הליך פונדקאות כאן בישראל, כל עוד זרעו של האב המיועד תקין.

גברים הומוסקסואליים שמעוניינים להפוך להורים באמצעות פונדקאית, ייאלצו לעבור את ההליך בחו"ל. הליך הפונדקאות בחו"ל הוא הליך מסובך מבחינה בירוקרטית ולכן זוגות הטרוסקסואליים שעוברים הליך פונדקאות עושים זאת כיום בישראל. בשני המקרים ובכל התרחישים, עדיף להיעזר בגוף מקצועי שמעניק את התמיכה ופועל לעגן את כל הצעדים לפי החוק.

עבור זוגות הטרוסקסואליים, הבחירה בפונדקאות בישראל עדיפה זאת משום שכאן בישראל ניתנים שירותים מקומיים בתחום הרפואה, התמיכה הרגשית והנפשית ועזרה מקצועית מארגונים מתמחים – הכל ניתן בשפה שלנו, תוך הכרות מעמיקה עם החוק ועם מערכות הבריאות הרלוונטיות. עובדה זו הופכת את התהליך לפשוט יותר.

מהם התנאים להליך פונדקאות על פי החוק?

באמצעות ועדת פונדקאות משרד הבריאות יכול לקבוע האם ההורים והאם הפונדקאית יכולים לשתף פעולה ולקבל את האישורים הנדרשים לעבור את התהליך. על ההורים המיועדים והאם הפונדקאית לעמוד בתנאי סף שונים.

בין היתר עליהם להיות בגיל הפריון, בריאים פיזית ומנטלית על מנת להתחיל בהליך פונדקאות. על פי החוק בישראל האם המיועדת והפונדקאית שנבחרה צריכות להיות בנות אותה הדת. חוק הפונדקאות מתיר כי הביצית תהיה של האם המיועדת או תתקבל מתרומה, אך אסור שתהיה ביצית של הפונדקאית עצמה.

כלל חשוב נוסף הוא שאסור שתהיה קרבה משפחתית בין הפונדקאית ובין ההורים. חל איסור חמור על פונדקאות בין קרובי משפחה. ההורים המיועדים צריכים להיות נשואים או ידועים בציבור.

בכל הקשור להליך פונדקאות משרד הבריאות מאפשר לזוגות לקבל כאן בישראל שירותי בריאות, תמיכה נפשית ורגשית, סיוע מארגונים מתמחים והשתתפות בקבוצות ובמיזמים המיועדים לזוגות שעוברים את התהליך. זאת לאחר אישור הועדה.

מעוניינים לקבל מידע אודות אפשרויות הפונדקאות בישראל? צרו קשר לפגישה חינם וללא כל התחייבות!

שם: טלפון: אנא הזינו את קוד האימות :
captcha