פונדקאות בישראל

תהליכים מעטים בלבד נחשבים מורכבים ברמה של הריון, לידה והקמת משפחה. כאשר מתחילים בהליך פונדקאות שאליו מגיעים כתוצאה מקשיים פיזיים וניסיונות שונים להרות בדרכים טבעיות ואחרות, הדבר הופך למורכב עוד יותר.

כבר עברתם את התהליכים שגרמו לכם להבין עד כמה אתם רוצים להיות הורים, ובחנתם את כל האפשרויות שעומדות בפניכם. בתוך כך בוודאי שאלתם את עצמכם את השאלות שכל אדם שואל את עצמו כאשר הוא בונה את מפת הדרכים שלו להקמת משפחה, וסביר להניח שרק בהמשך הדרך הבנתם שלא תהיה ברירה אלא להגיע להורות בדרך אחרת מהמקובל. במהלך תהליך הפונדקאות ילוו אתכם אנשי מקצוע רבים, לפי החוק המתחייב בהליכי פונדקאות בישראל, גם בשאלות ותהיות שעולות במהלך ההיריון אצל כל זוג, ובוודאי אצל כל מי שנעזר בפונדקאות.

ליווי פסיכולוגי הוא מחויב המציאות

אם זוגות שחווים הריון רגיל נדרשים לפעמים לעזרה בליבון סוגיות ושאלות שונות במהלך ההריון, קל וחומר שגם זוגות שנמצאים בהליך פונדקאות חווים את אותן תהיות וסוגיות וזקוקים לליווי מקצועי ולתמיכה. מלבד שאלות על עמדת הדת וההלכה בנושא הפונדקאות, עולות גם שאלות על הלכי רוח חברתיים, על הקושי במציאת הסבלנות הכרוכה בהמתנה מהצד, על הניתוק הפיזי מההיריון המתרחש בגוף של הפונדקאית (למרות הנוכחות בבדיקות והקשר התדיר עמה) ועוד.

הורות היא תהליך שמתגבש במשך תשעה חודשים ומתממש לאחר שההורים התרגלו להריון ולרעיון ההורות, אבל בפונדקאות הצמיחה והגדילה של העובר נעשית לכאורה מחוץ למרחב האינטימי של הזוג, ולכן ליווי פסיכולוגי חשוב מאוד כדי לאוורר את הקשיים הרגשיים שנוצרים בגלל הנתק הברור פיזית. להבדיל מהריון רגיל שנוכח כל הזמן ובכל מקום, בהריון באמצעות הליך פונדקאות יש ללבות את ההתקשרות הרגשית בצורה שכלתנית יותר כדי שבסופו של דבר גם הקשר הרגשי יתבסס במקומו.

חששות טבעיים חייבים למצוא מענה

בכל הריון יש חששות טבעיים, אבל פונדקאות מלווה בחששות נוספים, גם משום שאין לכם אפשרות לחוש בעצמכם מה קורה לעובר, וחוסר הידיעה גורם למתח וחשש מובנים. לעתים קיים חשש מכך שלא תוכלו לפתח את הקשר הרגשי לתינוק באופן מיידי, דבר שקורה גם להורים שחווים הריון רגיל. חשש מסוג זה יכול לקבל מענה באמצעות ליווי פסיכולוגי, ולו רק כדי להרגיע אתכם שמדובר בחששות טבעיים ומובנים שיש להם מקום, ושיש דרך להתמודד אתם. כאשר בוחרים להתעלם מתחושות וחרדות ולא מוצאים להם מענה מקצועי נכון שנותן להם מקום, הדבר יכול להעמיס עוד יותר על תהליך טעון רגשית ממילא.