בעידן של היום, נשים רבות נאבקות בקשיים רבים הקשורים בפוריות והבאת ילדים לעולם. חלק מהסיבות למגמה העולה בבעיות מסוג זה קשורה לאורח החיים המודרני, השימוש התכוף בהורמונים למניעת הריון ועוד. במקרה של קושי, יש מספר אופציות לטיפול ולפתרון הבעיה.

טיפולי פוריות בישראל

מדובר למעשה במגוון רחב של טיפולים, אשר מתמקדים בפוריות האישה והגבר ומטרתם ליצור את הסביבה המתאימה לקליטת הריון באישה, במגוון של דרכים וטכניקות ביניהן תרומת והשתלת זרע. טיפולי הפוריות בחלקם ממומנים על ידי מערכת הבריאות וברובם, אינם, כך שהעלויות הן גבוהות במיוחד ואיש אינו מבטיח את הצלחת ההליכים, אשר עשויים להיות מייאשים בשלב מסוים. במידה וזוג נאלץ להתמודד עם כשלונות רבים של טיפולי הפוריות השונים, אז ביכולתו לפנות לוועדה לפונדקאות על מנת לבחון את התאמתם להליך פונדקאות בישראל.

 

טיפולי פוריות ופונדקאות

קצת על פונדקאות בישראל

הליך הפונדקאות הוא מהנושאים החמים והמדוברים ביותר כיום בעולם בכלל ובישראל בפרט. התהליך מדבר למעשה על מצב בו אם פונדקאית נושאת ברחמה עובר, אשר שייך לזוג הורים אחרים. הביצית והזרע של אותם הורים, המתקשים להרות בעצמם, מופרית בהליך חיצוני ומשהופרתה, מושתלת ברחמה של הפונדקאית, שם יגדל ויתפתח העובר עד לידתו. משנולד, הילד הוא בחזקת הוריו והפונדקאית למעשה סיימה את תפקידה.

מעמדה החוקי של הפונדקאות בישראל

הנושא הוסדר לראשונה בחקיקה בישראל בשנת 1996 כאשר נחקק ותוקף חוק הסכמים לנשיאת עוברים. מדובר בחוק המסדיר את תהליך הפונדקאות ברמה הפרוצדוראלית והחוקית. החוק קובע כי גבר ואישה, הנמצאים בגיל פריון אשר זרע הגבר תקין לחלוטין, הם המיועדים הפוטנציאליים לביצוע הליך פונדקאות.

קצת על תהליך הפונדקאות עצמו

בשלב הראשון, בני הזוג החפצים להתחיל בהליך הפונדקאות נדרשים לפנות אל הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. קבלת אישור מוועדה זו מהווה תנאי להתחלת התהליך בישראל ובלעדיו ביצוע הליך פונדקאי יהיה מנוגד לחוק. בשלב השני, לאחר קבלת אישור הוועדה, על הזוג לבחור אם פונדקאית אשר עומדת בנהלי הוועדה ובכללי חוק הפונדקאות.

על האם הפונדקאית להיות אישה שאיננה קרובת משפחה של אחד מההורים המיועדים ועליה להיות בת דתה של האם המיועדת. בנוסף עליה לעמוד בשורה של קריטריונים שהוגדרו בנוגע לגילה, מצבה הבריאותי ומספר הלידות שעברה. בשלב האחרון לתהליך, משנמצאה ואושרה האם הפונדקאית, מתחיל ההליך הרפואי למעשה. ההליך הרפואי כולל שאיבת הביציות מהאם המיועדת, הפריה חוץ גופית של הביצית והזרע של ההורים המיועדים ולאחר מכן, זריעת הזיגוטה, הלא היא הביצית המופרית, ברחמה של הפונדקאית.

יתרונות הליך הפונדקאות

בהליך זה, ההורים המיועדים אמנם לא יזכו לחוות את חווית ההיריון עצמה מקרוב, אך הם מעלים את סיכוייהם להרות בצורה משמעותית כאשר נמנעים מטיפולי הפוריות. טיפולי פוריות עשויים להיות מתישים ומורכבים פעמים רבות עבור ההורים, כאשר חווים בדרך אכזבות רבות, הוצאה גדולה של כספים ומשאבים אחרים כמו זמן וכאב פיזי עבור האישה. הפונדקאות למעשה מאפשרת קיום היריון של העובר בצורה הטובה ביותר ברחם אורח. רבים מתקשים לתפוש את הקונספט של הפונדקאות ומעדיפים לשאוף לקיים את ההיריון בעצמם על מנת להרוויח מהחוויה עצמה ולהרגיש את החיבור בין האם לעובר. מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה באשר לסיכויים של טיפולי הפוריות להצליח והאופציות השונות הקיימות עבורכם כזוג. כדאי לקחת בחשבון את כלל המרכיבים הקשורים בהליכי טיפולי הפוריות כמו גם בפונדקאות ולבדוק את התאמת ההליכים האלה לכם, לתקציב שלכם ולתחושה האישית שלכם כזוג. מומלץ להיעזר באנשי מקצוע כמו מטפלים, או פסיכולוגים, אשר יוכלו לתמוך את התהליך מהפן הנפשי האישי והזוגי שלכם.