הליך הפונדקאות הוא מסלול מפותל ועמוס ברגשות. הוא מעלה מחשבות, מציף רגשות ומעורר קשיים לא רק אצל זוג ההורים לעתיד המתמודדים עם תהליך לא פשוט, הן מבחינה רגשית והן מבחינה ביורוקרטית, אלא גם עבור אצל האם הפונדקאית. כל מי שמחליטה להיות פונדקאית עוברת תהליך רגשי, בין אם היא עושה זאת בפעם הראשונה או חוזרת אל התהליך שוב ושוב.

מסיבות אלו, חשוב להציע ליווי פסיכולוגי לאם הפונדקאית בכל שלבי התהליך. מהן המשמעויות של תהליך כזה? מהם היתרונות? וכיצד ניתן ליווי פסיכולוגי איכותי? על כך נענה במאמר זה.

אם פונדקאית

מדוע חשוב להעניק ליווי פסיכולוגי לפונדקאית?

כאמור הליך פונדקאות אינו דבר פשוט עבור אף אחד מהצדדים. תהליך הבדיקה וההתאמה, הכניסה להריון שיכולה להיות מלווה במספר ניסיונות ובטיפולים הורמונליים, תקופת ההריון שבה צריכה פונדקאית להתמודד עם כל השלכות ההריון הפיזיות והנפשיות תוך הבנה שבסוף התהליך היא מעניקה את התינוק שהיא נושאת להוריו החוקיים.

לעיתים מתווספת אל כל אלו גם תחושת הריקנות שמגיעה אחרי הלידה, כאשר התינוק מועבר להוריו והאם הפונדקאית מסיימת את הפרק הזה בחייה.

כל אישה עוברת את התהליך המפותל הזה בצורה שונה לגמרי. יש פונדקאיות שחוסנן הנפשי מאפשר להן לעבור את התהליך בקלות ואחרות מתמודדות עם לא מעט אתגרים רגשיים בדרך. כך או כך, חשוב להציע לכל אחת שעוברת הליך פונדקאות את הליווי הפסיכולוגי הרצוי.

ליווי זה על ידי אנשי מקצוע יאפשר לאותה אם פונדקאית להבין לאן היא הולכת, מה כולל התהליך, לנתב למקומות הנכונים את הרגשות שמתעוררים ולהתמודד עם השלכות ההריון והתוצאה הסופית שלו – לידה שלא מניבה אימהות עבור אותה פונדקאית, אלא עבור זוג הורים זר.

מהם היתרונות של ליווי פסיכולוגי?

לצד המשמעות של הליווי, חשוב לציין את יתרונותיו. קודם כל ולפני הכל, אם פונדקאית שעוברת את התהליך זקוקה למקום לחלוק, לשתף ולבטא את הרגשות שלה. פסיכולוג שמלווה את התהליך ונמצא שם להעניק אוזן קשבת ולאפשר פורקן של רגשות, עוזר למלא את החלל ולהתמודד עם התהליך הלא פשוט.

יתרון נוסף הוא הרלוונטיות של ליווי פסיכולוגי לאורך כל תהליך הפונדקאות. בניגוד לטיפולים קצרי מועד, מדובר בתהליך מתמשך ומובנה, שאין לו סוף מוגדר לפי שיקולי הפסיכולוג. כך ניתן ליצור ליווי ארוך טווח שנפרש על כל שלבי הליך פונדקאות ומספק את המקום המוגן, הנעים והטוב לשתף ולחלוק בו את הרגשות.

כיצד ניתן לקבל ליווי פסיכולוגי איכותי?

כדי לקבל ליווי פסיכולוגי איכותי כדאי לפנות לארגונים המתמחים בליווי הליך פונדקאות. בכל ארגון ישנו פסיכולוג או פסיכיאטר שמלווה את האימהות הפונדקאיות ומאפשר להן לקבל תמיכה ואוזן קשבת.

חשוב לעבוד מול ארגון פונדקאות מוכר, אמין ומקצועי אשר יכול להציע את מסגרת התמיכה החשובה הזו ולסייע לעבור הליך פונדקאות בנוחות ובנועם.

מעוניינת להיות אם פונדקאית? צרי קשר לתיאום פגישה חינם וללא כל התחייבות:

שם: טלפון: גיל (22-38): מספר לידות (1-4): אנא הזיני את קוד האימות :
captcha