פונדקאות – לא לכל אחת

לאחרונה המושג אם פונדקאית עולה יותר ויותר ברשת החברתית, אנשים מכירים את משמעות המשימה להיות אם פונדקאית יותר מפעם. הדבר המעניין הוא מה מניע את אותן נשים לקבל החלטה אמיצה שכזו, הרי זה יכול להיות דבר לא פשוט לעיכול, הבחירה לשאת ברחמן תשעה חודשים עובר השייך גנטית לאדם או זוג זרים.

אין ספק שעיקר שכרה של האם הפונדקאית הוא התשלום הכספי והסיפוק מסיוע לזוגות חשוכי ילדים להביא ילד לעולם. אך עד כמה חזק הרצון בתשלום אל מול הרצון לעזור? האם השיקול הכלכלי מספיק בכדי להיכנס להליך כזה מורכב?

אם פונדקאית

אז קודם כל, בשביל להיות אם פונדקאית עליך לעמוד במספר קריטריונים: עלייך להיות בטווח הגיל המוגדר בחוק עבור להיות מועמדת ל"תפקיד זה", עלייך להיות אחרי לידה אחת לפחות אך לא לאחר יותר מ 3 לידות וכמובן במצב נפשי ומצב רפואי תקין. כך שזהו אינו תהליך שמתאים לכל אחת ואם אתן שוקלות להיכנס להליך זה, עליכן להיות בטוחות בוודאות שאתן אכן מוכנות לכך.

על כל שיקול קיים חיסרון ויתרון

כמובן שקיימים שיקולים שונים המניעים את האם הפונדקאית לעזור, חלקם אלטרואיסטים וחלקם משרתים את האם הפונדקאית ומשפחתה. נשים שרוצות לגדל את ילדיהן ולהיות בבית ללא דאגות כלכליות, עם אפשרות לחסוך בשביל ילדיהן כסף לעתיד עשויות לשקול יותר הליך של פונדקאות. שיפור אורח איכות החיים של משפחתן גובר לעיתים על הפחד מתהליך הפונדקאות.

אז נכון, ישנו השיקול הכלכלי של כל אם פונדקאית, אין ספק בכך, אך מחקרים שנעשו בקרב אימהות פונדקאיות מגלים כי ללא המניע והרצון לעזור לזוגות אשר לא יכולים להביא ילדים לעולם בכוחות עצמם, אותן הנשים לא היו יכולות לעמוד באתגר ההיריון וכל מה שנלווה לתהליך מורכב שכזה. הסיטואציה של נשיאת ילד שאינו שלך במשך תשעה חודשים, תוך היקשרות אליו והרגשתו באופן יומיומי, עשויה להיות מאתגרת רגשית\ ורק מי שמאמין במצווה ובעזרה לזולת יכול לעמוד במטרה הסופית.

הסיפוק שעולה על כל קושי

המצווה כל כך חשובה שהאם הפונדקאית מקבלת תמיכה וליווי רפואי, רגשי, אישי, מקצועי ואף משפטי. ישנם אנשים רבים המתנגדים לתהליך הפונדקאות ולעיתים קרובות אלה אף בסביבתה הקרובה של האם הפונדקאית ואפילו בני משפחתה, שעלולים להעביר עליה ביקורת קשה באופן גלוי ובוטה. סביבתה של אותה אם פונדקאית עלולה שלא לקבל באהבה ובהסכמה את הסיטואציה החדשה אליה נכנסה, והדבר עלול להשפיע על אותה אם פונדקאית בלחץ ובהרגשה של אשמה. כך שעל האם הפונדקאית להיות בטוחה בצדקת דרכה שהיא אכן עושה דבר מופלא ונפלא בעבור זוג הכמהים לילד משלהם ואינם יכולים להביאו בלעדיה.

לא רק בשביל הכסף

על האם הפונדקאית להקשיב לטענות שמנגד, אלה ששואלות כיצד יוכל אותו הזוג להביא ילדים לעולם. גם תהליך אימוץ ילד אינו פשוט כל כך ולוקח הרבה זמן. בסופו של דבר ההליך הנפשי הוא משמעותי ביותר, ולכן זהו הליך לנשים חזקות, בריאות וכאלה המבינות והמוכנות למשמעות ההליך. כאשר המחיר הפיזי והנפשי כל כך עוצמתי, המחיר הכספי של פונדקאות הינו פרט שולי לעומת גודל המצווה וסיפוקה האישי של אותה אם פונדקאית.