כאשר זוגות אינם מסוגלים (בגלל סיבות פיזיולוגיות) להרות וללדת באופן טבעי, ישנה אפשרות לפנות להליך פונדקאות. הליך הפונדקאות, הינו תהליך מורכב ויקר, הכולל מעורבות של גורמים רבים, השגת אישורים וביצוע בדיקות, אשר בסופו, הזוג שלא הצליחו להרות בכוחות עצמם חובקים תינוק בזרועותיהם. על פי החוק, מדינת ישראל ממנת אך ורק את עלויות הטיפול הרפואי עצמו ובלבד שיעשה בבית חולים ציבורי ולא על ידי רופא פרטי. אך את שאר התשלומים, לרבות התשלום לאם הפונדקאית ולאנשי מקצוע אחרים, הזוג נדרשים לשלם בעצמם.

פונדקאות בארץ או בחו”ל?

כל הליך פונדקאות מורכב בפני עצמו ועוד יותר מורכב הוא הליך הפונדקאות בחו”ל, שאליו פונים זוגות שלא קיבלו אישור לביצוע תהליך פונדקאות בארץ. אמנם בהליך פונדקאות בחו”ל ישנם חסרונות רבים, כגון: רפואה פחות מקצועית במדינות מסוימות, בירוקרטיה ארוכה עד להגעה לארץ, האם הפונדקאית אינה דוברת השפה ועוד, אך זוגות רבים נאלצים לפנות לפתרון זה, כיוון שאינם זוכים לאישור המיוחל ממדינת ישראל.

בביצוע הליך פונדקאות בישראל יש יתרונות רבים, אבל גם בארץ, העלות הכרוכה בהליך גבוהה. עלות השכר לאם הפונדקאית בלבד הוא כ-165,000 ש”ח, ולסכום זה מתלוות הוצאות נוספות.

למרות הקשיים, יש מספר אפשרויות שההורים יכולים לנסות בכדי לקבל סיוע בפן הפיננסי.

פונדקאות בישראל

אפשרויות חלופיות למימון הליך פונדקאות

סיוע של קרובי משפחה – הורים המעוניינים לעבור הליך פונדקאות בתחילה יפנו בדרך כלל קודם לבני משפחה קרובים ורחוקים בבקשה לעזרה בתהליך מימון הפונדקאות. אך לא תמיד ניתן לקבל עזרה מבני המשפחה ולא תמיד העזרה הכספית שתינתן אף תספיק.

שוק ההלוואות – קיימות מגוון חברות פונדקאות המציעות ליווי וייעוץ של יועצי השקעות מוסמכים, בכדי להבטיח את התנאים הטובים ביותר ללקיחת הלוואה בהליך פונדקאות. חשוב כמובן לקחת הלוואה בהתאם ליכולת ההחזרה של הזוג, בכדי שלא להיכנס למצב פיננסי שבו אתם לא מצליחים לעמוד. עוד חשוב, לבחור בחברה מבוססת ואמינה ולא לקחת הלוואה מכל מקור שמציע לכם הלוואה. בנוסף, מומלץ לבצע סקר שוק ולקבל מספר הצעות להלוואה ולבחור בזו המוצעת בתנאים הטובים ביותר.

מקורות מימון שלא חשבתם עליהם

מימון המונים – מימון המונים הוא פרויקט חברתי הזמין ברשת על יד פרסום תמונה או סרטון, בו הזוג מבקש תמיכה כלכלית במימון ההליך, כאשר כל מי שמזדהה עם המטרה יכול לתרום עבור הזוג. במידה והזוג יצליחו לייצר הזדהות ואמפטיה בקרב המשתמשים, הם עשויים לגייס חלק נכבד מהסכום ואף את כולו. אחד המקומות המוכרים ביותר לגיוס מימון המונים הוא באתר Headstart הבינלאומי.

מכון פועה – מכון פועה הוא מכון רפואה ופוריות ברוח ההלכה והדת היהודית, שמציע סיוע הן מבחינת רפואה וייעוץ והן מבחינה פיננסית, בתנאי שהליך הפונדקאות מתקיים בארץ ומיושם על פי ההלכה.

אך חשוב מאוד לזוג המעוניין בהליך הפונדקאות, לא רק להסתמך על אחרים. עם התחלת הליך הפונדקאות חשוב לדעת ולהכיר את הזכויות שניתנות לכם בסבסוד ההליך דרך קופות החולים בהן ההורים רשומים. במידה וקיימת לזוג ההורים פוליסת ביטוח, ייתכן כי הביטוח יוכל לממן באופן חלקי או מלא את ההליך. אז כדאי וחשוב לבדוק גם את האפשרות הזו. למידע נוסף, מוזמנים לפנות אלינו בחיים חדשים ונשמח להעניק לכם ייעוץ.