כולנו יודעים שעישון איננו דבר בריא, והוא חושף את הגוף לסכנות רבות. גודל הסכנות הינו פרופורציונלי לכמות הסיגריות שמעשנים. כשאנו מדברים על עישון בהריון, הסכנה הינה הרבה יותר גדולה עבור האם והעובר. יש לזכור כי הן האישה והן העובר שלה נמצאים בתקופה עדינה ביותר, וכל סכנה הופכת להיות מהותית יותר מאשר בכל מצב אחר. להלן סקירה קצרה ומקיפה אודות סיכוני העישון עבור האם ותינוקה.

סיכוני טרום הריון

בראש ובראשונה, הוכח זה מכבר כי עישון בקרב נשים בגיל הפוריות משפיע על סיכויי הכניסה להריון, ועלול ליצור בעיות פוריות. מעבר לזאת, העישון מעלה בצורה דרמטית חשש להריונות חוץ רחמיים, שאלו הם מצבים מסוכנים למדי עבור האישה. בנוסף, העישון מעלה את החשש להפלות טבעיות.

סיכונים לעובר

עישון גורם בשליש מהמקרים להולדה במשקל נמוך יותר. הסטטיסטיקה מדברת על כך שתינוקות של אימהות מעשנות שוקלים כ- 200 גרם פחות מאלו שנולדו לאימהות לא מעשנות, כאשר הפחתת המשקל הינה פרופורציונלית ונוגעת גם למשקל המוח. יש לזכור שככל שתינוק נולד במשקל  גדול יותר, כן סיכויי ההישרדות שלו טובים יותר.

בנוסף, עישון עלול לגרום ללידה מוקדמת, תופעה שעלולה לגרום לכך שלא כל איברי התינוק התפתחו כנדרש, ולשהייה ממושכת בפגייה. ס

במקרים קיצוניים, שנעים בסביבות ה- 5%, העישון עלול להוביל למוות העובר. יש להדגיש כי עישון של מעל עשרים סיגריות ביום מעלה את הסיכון של מוות העובר אל מעבר ל- 50%!

סכנות עבור הילדים

הסכנות לא נפסקות עם הלידה, ולילודים שאימם עישנה בזמן ההריון יש סיכון גבוה יחסית לתמותה גם אחרי הלידה. ילדים אלו חשופים יותר למחלות של ריאות ואוזניים, כמו גם לבעיות התפתחותיות שונות, כגון הפרעות קשב וריכוז. מומי לב, בעיות במערכת העיכול ופגיעה במערכת העצבית עלולים להיות קשורים אף הם לעישון בהריון. באופן כללי, נמצא כי ילדים של אימהות שעישנו בזמן ההיריון חולים יותר מאלו של נשים שלא עישנו בהיריון.  

סכנות ליולדת

העישון מסוכן לא רק לעובר, אלא גם לאישה עצמה. ככלל, מערכת החיסון נחלשת בתקופת ההריון, וזאת במטרה שהגוף לא ידחה את העובר. במקביל, גם הסיגריות פוגעות במערכת החיסון, ומצד שני מעלות סבירות למחלות שונות. בצורה זו, אישה מעשנת בהריון גם חשופה ליותר סכנות, וגם מערכת החיסונית המוחלשת שלה לא מצליחה להתמודד עם כל האתגרים. אם כל אלו לא מספיקים, אפשרויות הטיפול הין מוגבלות ביותר, ולכן התוצאה היא מחלות ארוכות וקשות יותר.

בנוסף לכך, עישון מעלה חשש לשליית פתח צוואר הרחם, מה שברוב המקרים מוביל ללידה בניתוח קיסרי, ועלול לגרום גם לדימומים.

המומחים מדברים על ירידה של כ- 10% ממקרי המוות של עוברים ותינוקות אם כל האימהות יפסיקו לעשן. כמו כן, דור העתיד צפוי להיות בריא יותר וחכם יותר. הפסקת העישון תאפשר גם לאישה עצמה לשמור טוב יותר על בריאותה במהלך ההריון.