פונדקאות מתארת הליך שבו נושאת אישה ברחמה עובר שאינו שלה מבחינה ביולוגית, במטרה לאפשר לאלה שלא שפר עליהם גורלם להביא תינוק לעולם, בדרך כלל מסיבות פיזיולוגיות, להפוך להורים. במדינות אחרות בעולם, בהן מתאפשר הליך הפונדקאות, נקבע שזה נועד לעזור לאלה שאין ביכולתם להביא תינוק לעולם, באופן כללי וגורף. בישראל לעומת זאת, עוגן הליך הפונדקאות בחוק בשנת 1996, כאשר הוא קובע באופן חד משמעי, כי זה מיועד לזוגות הטרוסקסואליים בלבד – כלומר לזוג המורכב מגבר ואישה, כאשר עליהם להיות נשואים או במעמד של ידועים בציבור. לאורך השנים, חלו ניסיונות לשנות את החוק בישראל ולא רק מבחינת הזכאים להליך – במאמר הבא נבחן שינויים כאלה ואחרים, ונגלה והאם אכן הם יצאו לפועל.

מחיר הליך הפונדקאות

לפני שנדון שוב בסוגיית הזכאים, בואו נדבר רגע על המחיר. כמה עולה הליך פונדקאות בישראל? לפי החוק – אין ציון פרטני של המחיר, בעוד נעשים ניסיונות לקבוע את שכרה של האם הפונדקאית על כ – 165 אלף שקלים – המחיר אשר נהוג לשלם היום ברוב המקרים. כמובן שמדובר בשכרה של האם הפונדקאית וזה אינו כולל הוצאות של בדיקות, הוצאות לידה, הוצאות משפטיות ועוד. נכון להיום, עדיין אין חוק מסודר בנושא התשלום.

הזכאים

נחזור לעניין הזכאים, שכן עניין זה הוא הנידון ביותר בהקשר לתחום הפונדקאות. מפרט החוק ואומר, כי על ההורים להיות גבר ואישה נשואים או ידועים בציבור, להיות בגיל הפריון, כאשר זרעו של האב המיועד צריך להיות תקין ויש אפשרות לתרומת ביצית, כאשר דתם של האם הביולוגית (התורמת) והאם המיועדת חייבת להיות זהה (שכן ביהדות נקבעת דתו של אדם לפי זו של אמו) וחל איסור על תרומה שכזו בתוך המשפחה או על ידי האם הפונדקאית – כלומר, האם הפונדקאית אינה יכולה להיות גם הביולוגית (התורמת) בהליך הפונדקאות בארץ.

ניסיונות לשנות את החוק

לא פעם נעשו ניסיונות לשנות את חוק הפונדקאות בישראל וזאת בכדי לאפשר גם לאנשים יחידים (שלא במערכת יחסים זוגית יציבה) וגם לזוגות חד מיניים להביא ילדים לעולם. הניסיון המשמעותי ביותר היה בשנת 2013, כאשר התיקון לחוק עבר את הוועדות הנדרשות לשינוי החוק ואף עבר קריאה ראשונה בכנסת, אך זה נעלם לאחר פיזור הכנסת והליכה לבחירות בזמנו. בעבור אלה אשר אינם זכאים לעבור הליך פונדקאות בישראל, עומדת רק האפשרות לעבור תהליך דומה בחוץ לארץ, שם החוק אינו מפלה בין האנשים המבקשים להיות הורים.

יתרונות בהליך פונדקאות בישראל

אם אתם עומדים בקריטריונים להליך פונדקאות בארץ, יש יתרונות רבים במעבר של הליך זה בישראל, לעומת במדינה זרה. חלק מיתרונות אלו: תהיו קרובים יותר לאם הפונדקאית שגם תדבר בשפתכם, לא תצטרכו לעבור הליך גיור של הילד והיתרון הגדול ביותר – לא תצטרכו לאמץ את הילד והוא יירשם על שמכם לפי צו הורות פשוט ומהיר. בישראל יש מי שמלווה אתכם מתחילת ההליך ועד להשלמתו באופן מלא, לרבות רישום הילד – מרכז "חיים חדשים" – יחד נעזור לכם להפוך למשפחה.