היחס להליך הפונדקאות בארץ ובעולם, השתנה מאוד בשנים האחרונות ובחלק ממדינות העולם (כולל ישראל), ההליך קיבל תוקף או הסדרה רשמית וחוקית ממוסדות המדינה. במאמר הבא ננסה להבין מעט יותר לעומק את חוקי הפונדקאות במדינות שונות בעולם, כולל ישראל.

פונדקאות בארץ מול פונדקאות בעולם

סוגי הפונדקאות

על מנת שנוכל להבין בצורה מעמיקה יותר את חוקי הפונדקאות במדינות שונות בעולם, עלינו להבדיל תחילה בין שני סוגי פונדקאות כפי שהם מעוגנים בחוק – הראשון, הוא הפונדקאות האלטרואיסטית, שבה האם הפונדקאית מתנדבת להיות אם פונדקאית במטרה לסייע לזוגות חשוכי ילדים ולרוב האם אינה מקבלת תמורה כספית עבור ההליך. סוג הפונדקאות השני, הוא הפונדקאות ה”רווחית”, בה בסוף ההליך הפונדקאות – האם הפונדקאית מקבלת מההורים תשלום עבור ההליך. אז כיצד מתייחסות המדינות השונות לסוגי הפונדקאות השונים ומהם הנהלים השונים בכל מדינה?

פונדקאות בקנדה

סוג הפונדקאות היחידי שמעוגן בחוק בקנדה, הוא פונדקאות אלטרואיסטית. ההורים המיועדים יכולים לשלם רק על ההוצאות השוטפות של ההליך (הליכים רפואיים, בדיקות פסיכולוגיות וכו’) וההוצאות צריכות להיות מאושרות מראש. כל סוג של “תשלום” לאם הפונדקאית, הוא עבירה על החוק. בפרובינציית קוויבק, הקוד הציבורי לא מתיר שום פונדקאות מכל סוג שהוא.

פונדקאות בתאילנד

בעבר, תאילנד הייתה יעד מומלץ במיוחד עבור הורים מיועדים ברחבי העולם. אך תקנות חדשות שהוכנסו לתוקפן ב-2015, אוסרות כיום על כל זוג הורים לעבור הליך פונדקאות בתאילנד, אלא אם מדובר בתושבי המדינה. זוגות חד מיניים בתאילנד לעומת זאת, אינם יכולים לעבור הליך פונדקאות משום סוג כלשהו.

פונדקאות בארה”ב

חוק הפונדקאות בארה”ב אינו מוגדר כחוק פדרלי והוא משתנה ממדינה למדינה, כאשר כל מדינה קובעת באופן עצמאי את החוק של לגבי סוגיית הפונדקאות. ישנן מדינות בארה”ב שמוגדרות כ”ידידותיות” יותר למה שנוגע לפונדקאות, כמו אילינוי, ארקנסו או ניו-המפשיר, שם גם הפונדקאות ה”רווחית” וגם הפונדקאות האלטרואיסטית מותרות לפי חוק.

פונדקאות בישראל

הפונדקאות בארץ היא בעיקרה פונדקאות “רווחית”, שמעוגנת בחוק תחת פרמטרים רבים יותר ביחס למדינות אחרות, אשר חלים גם על הזוגות המיועדים וגם על האם הפונדקאית. חוק הפונדקאות בישראל, קובע למשל שעל הזוג המיועד להיות בעלי דת זהה לאם הפונדקאית וכי עליהם להיות בעל ואישה. בפונדקאות בארץ, על האם הפונדקאית להיות בגילאי 22-38, אחרי לידה אחת לפחות אך לא יותר מ-3 וללא היסטוריה של סיבוכים רפואיים. חוק הפונדקאות בישראל אינו מתיר פונדקאות לזוגות חד מיניים וכולל בתוכו פרמטרים נוספים שעל הזוג המיועד והאם הפונדקאית לעמוד בהם.

מעוניינים בהליך פונדקאות? ב”חיים חדשים” נשמח ללוות אתכם בתהליך. לפרטים נוספים, פנו אלינו.