אם אתם מחפשים אם פונדקאית, אתם בוודאי מבקשים שזו תהיה פונדקאית אחראית. אמנם, נשמע שזה ברור מאליו, אולם מכיוון שמדובר בנושא רגיש ועדין במיוחד, חשוב לשים את הדברים על השולחן.

למעשה, אחריות היא מילת מפתח בכל התהליך המורכב-אך-נפלא הזה, והצלחתו תלויה בה במידה רבה מאוד. הנה מספר דוגמאות שימחישו מדוע:

בשלב טיפולי הפריון, על הפונדקאית לקיים את פרוטוקול הטיפול במדויק בהתאם להנחיות הרופא המטפל. אחרי הכול, אם היא לא תקיים את הפרוטוקול, היא תהפוך את הסיכוי להיקלט להיריון לכמעט אפסי. בנוסף, גם לאחר קליטת ההיריון ובדרך כלל עד לקראת תום השליש הראשון של ההיריון, נדרשת הפונדקאית לקבל טיפול הורמונלי לתמיכה, וגם כאן, הקפדה מלאה על הנחיות הרופא המטפל הינה קריטית להמשך היריון תקין.

גם לאחר תום השליש הראשון שנחשב למסוכן יותר, האישה צריכה להמשיך לעמוד בהגדרה של פונדקאית אחראית; עליה להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול, להקשיב תמיד להוראות הרופא כמובן – לספק להורים לעתיד את כל המידע שהם צריכים לקבל. אמנם, למעט הדיווח לזוג מדובר כאן באחריות של כל אישה הרה, אולם מכיוון שמדובר בתינוק שאינו של מי שנושאת אותו ברחמה – הרי שמידת האחריות הנדרשת גדולה פי כמה. במצב רגיש שכזה, אין בכלל ספק כי מדובר בהריון יקר מאוד מכל הבחינות, לרבות הרגשית והכלכלית. הריון פונדקאות מושג בדרך כלל לאחר שהזוג עבר דרך ארוכת שנים שכללה גם שנים רבות של טיפולים, אשר היו כרוכים בהוצאות כספיות מרובות – וללא הצלחה. לאחר שזוג הבין כי לבד לא יוכל להגיע לתוצאה המיוחלת, הוא מפנה משאבים מרובים ביותר להליך פונדקאות וללויי ההיריון על ידי טובי המומחים על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה.

אחריות בדרך אל ההצלחה

כל הריון מלווה בדאגות ובחששות, והדבר טבעי. אולם כאשר זוג עובר הליך פונדקאות, נוסף לדאגות ולחששות פאן נוסף והוא החשש מהלא ידוע היות ואישה אחרת נושאת את ההיריון. על הזוג לסמוך על הפונדקאית כי היא עושה את כל הנדרש ודואגת לעובר בהתאם להנחיות הרופא, וכי יש לה שיקול דעת לנהוג באופן סביר לאורך התהליך. רק פונדקאית אחראית יכולה להפיג את חששותיהם של בני הזוג. עליה לעמוד בקשר הדוק ושוטף עם הזוג, לדווח על כל דבר חריג, להיות זמינה ולענות לשיחות טלפון מבני הזוג; מעבר לכך, עליה להגיע לבדיקות במועד בהתאם להנחיות הרופא המטפל,  להתאים עצמה ללוחות הזמנים שמחייב ההליך, להיערך עם מערך גיבוי אשר יאפשר לה לעשות את כל המוטל עליה לאורך הדרך ולבצע עוד כהנה וכהנה משימות שנדרשות למען ההצלחה.

חשוב לזכור, כי הליך פונדקאות המתנהל בצל חששות ודאגות מצד בני זוג לנוכח התנהלות לא אחראית של פונדקאית יהיה הליך קשה מאוד לכל הצדדים הנוגעים בדבר, ולכן כאשר מחפשים מישהי שתוכל לעמוד בכל הנדרש ממנה, חשוב לעשות כל שאפשר על מנת לוודא כי מדובר בפונדקאית אחראית.