בישראל ניתן לעבור תהליך פונדקאות, אשר במסגרתו אישה נושאת את עוברם של זוג שאינם יכולים להביא ילדים לעולם. כל אישה שמעוניינת להיות אם פונדקאית מתחבטת בשאלה איך אני ארגיש עם התהליך? כאשר יש חששות באופן טבעי מהליך שהן עדיין לא מכירות. במאמר זה נספר על התחושות הרווחות בקרב אותן נשים שבחרו להיות אם פונדקאית, לרבות הרגעים הקשים ורגעי האושר והסיפוק שהן מקבלות, מלהעניק לזוג את מתנת החיים.

baby-428395_1280

היחסים עם ההורים המיועדים לאורך ההיריון והליך הפונדקאות

במהלך ההליך, בדרך כלל נוצרים יחסים של קרבה בין הזוג לבין האם הפונדקאית. הקרבה נוצרת באופן טבעי שכן מה יותר אינטימי מלעזור לזוג להביא את ילדם לעולם? כמובן שישנם כאלה שמעדיפים לשמור על יחסים מקצועיים נטו, אבל ככל שהתהליך מתקדם, קשה להישאר אדישים ולשמור על יחסים מרוחקים, כאשר הזוג מרגיש את העובר בבטנה של האם הפונדקאית. ברוב המקרים, הזוג מעניק תמיכה לאם הפונדקאית ולכן נוצרים ביניהם יחסים רגשיים עמוקים, אשר בדרך כלל נפסקים לאחר הלידה.

הקושי להיפרד מההורים

במחקרים שנעשו לגבי תחושותיהן של אימהות פונדקאיות לאחר הליך פונדקאות, רובן מדווחות על קושי מהפרידה מההורים ולא דווקא מהתינוק. כאמור, במהלך ההליך הזוג והאם הפונדקאית מתקרבים ובונים מערכת יחסים רגשית של תמיכה, הענקה והכרת תודה. אימהות פונדקאיות רבות סיפרו כי היה להן תחושות של ריקנות לאחר הלידה, כאשר הקשר עם הזוג הלך והתמוגג מסיבות טבעיות, שכן הנולד הופך למרכז עולמם והאם הפונדקאית מסיימת את תפקידה בחייהם.

הפרידה מהתינוק

באשר לפרידה מהתינוק, כמעט כל האימהות הפונדקאיות מדווחות כי לא הרגישו שהילד שלהן ולא הייתה להן בעיה למסור את הילד לאחר הלידה. כמובן שכל אם פונדקאית כבר עברה לידות משל עצמה (זהו אחד התנאים המרכזיים לנשים שרוצות להיות אימהות פונדקאיות) ועל כן הן מכירות את הליך הלידה ומכינות את עצמן לקראת מסירת התינוק. כמובן, שרוב האימהות דיווחו על קושי בשבוע-שבועיים הראשונים לאחר הלידה, כאשר חשו ריקנות שהיא טבעית לאחר כל לידה, רק שברוב המקרים, האימהות דיווחו שחשו ריקנות בשל הניתוק מהזוג שבעבורן נשאו את התינוק.

החזרה הביתה ותחושת הסיפוק

כאשר האם הפונדקאית חוזרת הביתה למשפחתה, ישנן תחושות מעורבות, של ריקנות וכן של סיפוק ענק מהזכות להעניק לזוג את היכולת לשאת את ילדם בזרועותיהם. אימהות רבות דיווחו, כי לאחר החזרה הביתה למשפחה ולילדים שלהן, הביטו באופן קצת שונה על משפחתן, כאשר הבינו שלהביא ילד לעולם זה לא מובן מאליו ולכן למדו להעריך עוד יותר את משפחתן. מבחינת הסביבה, רוב האימהות מדווחות כי בתחילת ההליך ישנם רגשות ודעות מעורבים באשר לבחירתן, אך ככל שההיריון התקדם הסביבה תמכה ברעיון, במיוחד לאחר הלידה. כמובן שיש רגעים קשים, אך באופן כללי וגורף, האימהות הפונדקאיות דיווחו על תחושת סיפוק ענקית והליך הפונדקאות כהליך שעזר להן להעצמה והגשמה עצמית.