בשבוע שעבר אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את התיקון לחוק הפונדקאות, אשר הוגש על-ידי משרד הבריאות והשרה העומדת בראשו, יעל גרמן. היה והחוק יאושר על-ידי הכנסת, השינויים הצפויים בו צפויים לחולל מהפכה של ממש.

פונדקאות בישראל והתיקון לחוק

הליכי הפונדקאות בישראל מתנהלים משנת 1996, ובהשוואה למקומות אחרים בעולם הם קלים, פשוטים ויעילים יותר: מיטב רופאי הפריון נמצאים בארץ, הקרבה הגיאוגרפית אל הפונדקאית ואל הרופאים מקלה על התהליך, לאחר הלידה ההורים שבים לביתם ולשגרת חייהם וכן אין צורך בהמתנה ארוכה לאישורים או בהליכי גיור.

אולם על פי החוק הקיים, רק זוגות הטרוסקסואליים יכולים לעבור הליך פונדקאות בישראל. התיקון הצפוי לחוק יאפשר גם לזוגות הומוסקסואליים ולהורים יחידניים, גברים ונשים כאחד, לעבור הליך פונדקאות בארץ. שינוי מבורך זה יתקן אפליה פסולה ורבת שנים.

אליה וקוץ בה

לצד יתרונותיו הברורים של התיקון לחוק, אישורו צפוי ליצור בעיה של מחסור משמעותי בנשים פונדקאיות. ולכן, לצד הרחבת מסגרת הזכאים, יש לפעול גם להרחבת מעגל הפונדקאיות בישראל.

אנו פועלות רבות למען הגדלת המודעות לנושא הפונדקאות בישראל, על מנת להגדיל את מאגר הנשים אשר תוכלנה להיות פונדקאיות. התהליך רק החל, ועל מנת שהתיקון יאושר וייכנס לחוק עליו לעבור שלוש קריאות בכנסת. אנו מקוות שהקואליציה הנוכחית תאפשר שינוי חיובי ומשמעותי בחוק, במהרה.

עו"ד סיגל רוסק-גיסין ועו"ד תמר רובינשטיין