כל הליך פונדקאות בישראל מתבצע תחת חוק ההסכמים לנשיאת עוברים (תשנ”ו – 1996). על פי חוק זה כל הליך מתבצע על ידי חתימת חוזה בין זוג ההורים (שאינם מסוגלים להביא בכוחות עצמם ילד לעולם או שמצב זה עלול להביא אותם לסכנה) ובין אם פונדקאית, העוזרת לזוג על ידי נשיאת העובר במשך תשעה חודשים עד ללידה (תהליך המתבצע על ידי הפרייה חוץ גופית). כמובן שמדובר בהליך מורכב מבחינה נפשית, פיזית וכלכלית לזוג ההורים ולאם הפונדקאית.

פונדקאות בישראל

ועדת הבריאות לפונדקאות – אישור הליך

על מנת שהליך פונדקאות יצא לפועל הוא חייב לעבור בהצלחה בדיקה של ועדה מוסמכת לפונדקאות, המתמנה על ידי שר הבריאות. הוועדה מורכבת מבעלי תפקידים מוסמכים ומומחים לאישור הליך מורכב כמו פונדקאות. ההרכב של הוועדה לפונדקאות מורכב משני רופאים מומחים ביילודה ובגניקולוגיה, רופא מומחה ברפואה פנימית, פסיכולוג קליני, עובד סוציאלי, משפטן (נציג הציבור) ואיש דתם של ההורים המיועדים להליך הפונדקאות. כל הסכם להתחלת הליך פונדקאות המתבצע בין הוועדה ובין ההורים נשאר בתוקף ל-18 חודשים בלבד וההורים חייבים להיות תושבי ישראל.

תנאי הסף לפונדקאות של ההורים

הורים שמבקשים לקבל אישור להליך פונדקאות בישראל, צריכים להיות גבר ואישה, בני זוג ותושבים של מדינת ישראל. בנוסף, ההורים צריכים לעבור בדיקה פסיכולוגית על ידי פסיכולוג. מבחינה כלכלית, הורים שמעוניינים בהליך פונדקאות מחויבים לשלם לאם הפונדקאית סכום בסיסי על סך 160,000 ₪. מלבד הסכום הנ”ל קיימות תוספות מחירים אותם גם נדרשים ההורים לשלם, כמו: עלויות של בדיקות, הוצאות נוספות במהלך ההיריון, תשלום על היריון תאומים ותשלום על ניתוח קיסרי. מה שדורש מההורים להשקיע סכום כספי גדול בתחילת ההליך ולכן כחלק מתנאי הסף ההורים צריכים להפקיד בקופת הנאמנות 200,000 ₪, כאשר בסוף ההליך הכספים שיישארו יוחזרו בחזרה להורים.

תנאי הסף לאם הפונדקאית

  1. האם הפונדקאית צריכה להיות בגילאים שבין 22 ל- 38. הגבלת הגיל נובעת מהעובדה שככל שהגיל עולה ההיריון עלול להפוך למסובך ומסוכן לאם הנושאת ולעובר, כאשר יש תופעות לוואי רבות שעלולות להופיע בהריונות בגיל מבוגר, כמו: סוכרת ורעלת היריון, עלייה בלחץ הדם לעיתים קרובות במהלך ההיריון, לידת פג ולידה קיסרית.
  2. האם הפונדקאית צריכה להיות לפחות אחרי היריון ולידה תקינים וגידול ילד אחד על מנת להימצא ככשירה לשמש כאם פונדקאית. מספר הריונותיה הקודמים לא יכולים לעלות על שני מקרים של נשיאת עוברים ולפחות כשנה צריכה לעבור ממועד הלידה או שנה וחצי במקרה של לידה קיסרית, בשביל לשמש כאם פונדקאית.
  3. האם הנושאת צריכה להיות בעלת עבר פלילי נקי ובמידה ויש לה בן זוג, אף הוא חייב להיות בעל עבר נקי.
  4. קיים איסור שלאם הפונדקאית תהיה קרבה משפחתית לבני הזוג, אך היא מחויבת להיות בת דתם.
  5. האם צריכה להימצא בכל הבדיקות של חברי הוועדה ככשירה לשמש כפונדקאית, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית.